Pasjans to bez wątpienia najpopularniejsza układanka karciana świata. Gra może się pochwalić 400-letnią historią! W tym czasie narodziły się oczywiście liczne wariancje klasycznego pasjansa. Jak każda gra karciana, Klondike pasjans w dużej mierze bazuje na losowości. Jednak gracz może korzystać z wielu technik, które znacznie zwiększają szanse na prawidłowe ułożenie sekwensów. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym metodom. W jaki sposób możemy zwiększyć szasnę na wygraną w pasjansie?
Wstępna analiza układu i plan działania
Strategie gry w Klondike pasjans narodziły się w głównej mierze za sprawą hazardowej odmiany Vegas, która kilkadziesiąt lat temu pojawiła się w kasynach. Możliwość zarobienia pieniędzy w pasjansie sprawiła, że wielu graczy zdecydowało się rozłoży grę na czynniki pierwsze, aby sprawdzić, jakie metody układania są najpopularniejsze. Niektóre strategie narodziły się już pod koniec XVIII wieku i były umieszczone w pierwszych podręcznikach opisujących pasjans.
Niezależnie od wybranej strategii gry Pasjans Klondike, najważniejszym elementem zawsze jest gruntowna analiza sytuacji na stole. W pierwszej kolejności budujemy wszystkie możliwe połączenia, aby odsłonić jak największą liczbę kart. Z czasem możemy znaleźć tzw. karty kluczowe, które mogą stanowić poważną przeszkodę w zbudowaniu układu. Tutaj wiele zależy od szczęścia, ponieważ często dochodzimy do momentu, w którym możemy użyć dwóch różnych kart. Nie wiemy jednak, jakie karty uda nam się odkryć każdą kolejną decyzją. Nieco prostszy jest tutaj Pasjans Double Klondike, w którym tylko co druga karta w rządku jest zakryta.
Oczywiste ruchy nie zawsze są najlepsze
Klasyczne zasady obecne w Klondike pasjans umożliwiają wykorzystanie stosu rezerwowego poprzez odsłanianie trzech kolejnych kart. Możemy je wykorzystywać od prawej. Jeśli w danym momencie pasują nam wszystkie trzy, nie zawsze warto z nich korzystać w pierwszej kolejności. Zgodnie z zasadami gry pasjans Klondike, stos rezerwowy możemy przekładać tylko trzy razy. Tu pojawia się element strategii i takiego ściągania kolejnych kart, aby dotrzeć do kluczowych, które są niezbędne do ruszenia. A co jeśli ściągniemy wszystkie trzy karty? Wówczas odkrywamy kolejne karty, które pojawiły się wcześniej. Dzięki temu, możemy wrócić do niewykorzystanych kart na późniejszym etapie.
Jakich zasad powinien przestrzegać fan pasjansa?
Obraną strategię gry należy oczywiście dostosować do odmiany. Nieco inaczej będziemy grać w klasyczną wersję, a inaczej w pasjans Double Klondike. Niemniej jednak, kilka zasad ma charakter uniwersalny i możemy je dostosować do każdej gry Pasjans Klondike. Przede wszystkim, ze stosu rezerwowego należy korzystać w ostateczności, gdy nie mamy innych ruchów w kolumnach bazowych. Jeśli stajemy przed dylematem wybrania jednej z dwóch kart, wybieramy kolumnę, w której więcej kart jest zakrytych. W przypadku odmiany Pasjans Double Klondike bardzo przydatne jest sprawne obliczanie prawdopodobieństwa wystąpienia potrzebnej karty w stosie rezerwowym.