Jak korzystać ze stosu rezerwowego niewykorzystanych kart w Pasjans Klondike?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niezwykle popularna gra, jaką jest pasjans, może poszczycić się historią sięgającą aż cztery wieki wstecz. To, że gra przetrwała przez tak długi okres czasu, może świadczyć o tym, że jest naprawdę wyjątkowa. Podczas gry karty rozkłada się w kolumny i rzędy. Dostępny jest też stos rezerwowy niewykorzystanych kart w pasjans Klondike – warto wiedzieć, kiedy z niego skorzystać.

początek wpisu

Jakie są zasady gry w pasjansa?

W popularną karciankę grał przynajmniej raz w życiu chyba każdy. Wśród jej atutów można wymienić kilka kwestii, a mianowicie chociażby to, że:

  • nie potrzebni są partnerzy do gry, rozgrywka przebiega samodzielnie,
  • krótki czas potrzebny na rozegranie partii
  • różnorodność – jest wiele odmian pasjansa, w których trudność jest stopniowana,
  • nie potrzeba kart – w tę popularną grę każdy może zagrać na komputerze.

Zasady są bardzo proste. Wygrana następuje dopiero w momencie, w którym gracz na czterech wolnych polach ułoży cztery stosy kart. Każdy stos powinien zawierać wyłącznie karty w jednym kolorze, a do ponadto, karty te powinny być ułożone w kolejności rosnącej – od asa poczynając, a na królu kończąc.

Jak korzystać z rezerwowego stosu kart w pasjansie Klondike?

Rozważając zasady gry w pasjansa, trzeba przyjrzeć się dokładnie temu, jak wygląda rozłożenie kart na stole. Podstawą gry jest rozłożenie kart w siedmiu kolumnach. W pierwszej znajduje się tylko jedna karta, a w ostatniej siedem. Jedynie najniższy rząd kart w każdej kolumnie jest odkryty – pozostałe karty są zakryte. W grze występuje także rezerwowy stos kart. Początkujący gracz z pewnością zadaje sobie pytanie o to, jak używać rezerwowy stos niewykorzystanych kart w pasjans Klondike? Warto wiedzieć, że na początku gry znajdują się w nim dwadzieścia cztery karty, które nie zostały użyte do rozłożenia w podstawowych kolumnach. Co prawda, w dużej mierze pasjans opiera się na losowości, jednak wykorzystanie odpowiednich strategii podczas gry, może znacząco podnieść szanse na wygraną. Stos rezerwowy niewykorzystanych kart w pasjans Klondike to ważny element strategii.

Stos rezerwowy – kiedy należy go użyć?

Jak już wiadomo, stos rezerwowy zawiera dwadzieścia cztery karty. Gracz może odsłaniać zakryte karty po trzy. Nie można tych kart wykorzystywać w dowolnej kolejności. Aby dostać się do kart, które znajdują się pod spodem, w pierwszej kolejności na stos główny lub do jednej z czterech kupek należy przenieść kartę znajdującą się na wierzchu. Kiedy opłaca się ruszyć stos rezerwowy niewykorzystanych kart w pasjans Klondike? Taki ruch jest wskazany w sytuacji, gdy nie można przełożyć już żadnej z kart dostępnych na stole, czy to w ramach istniejących kolumn, czy też na jedną z czterech kupek dedykowanych określonym kolorom. Wykorzystanie wszystkich kart dostępnych na stole kończy się wygraną.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY