Pasjans Klondike – zasady gry

Gry karciane to rozrywka, która ma bardzo długą historię. Kiedyś, zanim jeszcze technologia rozwinęła się na tyle, że dostępne stały się takie kanały rozrywkowe jak na przykład telewizja, to właśnie przy grach karcianych gromadzili się znajomi, by razem spędzać długie wieczory. Jak grać w pasjans Klondike? Czy jest to gra dla każdego?

początek wpisu

Dlaczego warto grać w pasjansa?

Relaksować można się na różne sposoby. Jedni wolą aktywny wypoczynek na łonie natury. Dla takich osób najlepszą formą relaksu będzie jazda na rowerze, bieganie czy wyjście w góry. Są też jednak osoby, które najlepiej czują się we własnych czterech ścianach i odprężyć się mogą jedynie wówczas, gdy dookoła panuje idealny spokój. Jeżeli należysz do tej grupy osób, to pasjans będzie idealną rozrywką dla Ciebie. Tak naprawdę, jedyne co potrzebujesz, to talia zwykłych kart i wiedza, jak te karty rozłożyć, by móc zacząć układać pasjansa. Dla miłośników nowoczesnych technologii powstał specjalne serwisy internetowe, na których gracze całkowicie za darmo mogą oddawać się ulubionej rozrywce. Co ważne, pasjans jest grą dla każdego. Zasady gry w pasjans Klondike są na tyle proste, iż z ich zrozumieniem nie będzie miał problemu nawet uczeń szkoły podstawowej. Nie ma też górnej granicy wieku – gra jest tak wciągająca, że jej miłośników można znaleźć w każdej grupie wiekowej.

Jakie są zasady gry w pasjans Klondike?

Uniwersalna gra karciana to rozrywka dla każdego. Do gry potrzebna jest tylko talia kart lub komputer z dostępem do Internetu. Jednak aby rozgrywka przebiegła pomyślnie, to trzeba przed przystąpieniem do gry zapoznać się z jej zasadami. Zrozumienie, na czym polega pasjans, zajmie kilka chwil, zwłaszcza jeżeli ktoś miał już wcześniej do czynienia z grami karcianymi. Jak grać w pasjans Klondike? Podstawowe rozłożenie kart jest takie:

  • siedem kolumn z kartami,
  • cztery puste pola,
  • kupka z kartami zapasowymi.

Zadanie gracza polega na tym, aby ułożyć cztery kolumny kart – wartościami malejącymi – od króla do dwójki. W tym miejscu pojawia się utrudnienia – kolory należy układać naprzemiennie. Raz czerwone, a raz czarne, nie ma innej możliwości. Dodatkowo, aby uzyskać punkty, gracz na czterech polach musi ułożyć stosy kart od asa do króla – każda kupka w tym samym kolorze.

Najpopularniejsze rodzaje pasjansa Klondike

Jeżeli już ktoś zrozumiał, jakie są zasady gry w pasjans Klondike, to pora poznać różne warianty tej rozrywki. Podstawowa wersja tej popularnej gry to pasjans klasyczny. Od tej wersji powstało wiele urozmaiceń, poprzez które podnosi się nieco poprzeczkę trudności dla gracza. Im więcej urozmaiceń, tym trudniejsza gra. Dlaczego tak wiele osób w swoim wolnym czasie układa pasjansa? Jest to gra, do której nie trzeba mieć towarzystwa. Jedno rozłożenie kart, w zależności od wprawności gracza, zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Im bardziej doświadczony gracz, tym mniej czasu potrzebuje na wygraną.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY