BDO – co to takiego? Przydatne informacje

Wiele pytań oraz wątpliwości pojawiło się wraz z wprowadzeniem systemu BDO. Na przełomie 2019 oraz 2020 roku, ten tajemniczy skrót prześladował wielu przedsiębiorców i nic w tym dziwnego. Początkowo system sprawiał wiele problemów, jednak wraz z upływem czasu korzystanie z BDO stało się bardziej zrozumiałe i przejrzyste. Oczywiście dla tych, którzy już z niego korzystają, ponieważ dla wielu nadal może być zagadką – zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę. Nic więc dziwnego, że możesz mieć wiele pytań, dlatego wyjaśniamy. Co to jest BDO? Dlaczego system BDO jest tak ważny? Kogo obowiązuje BDO? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

początek wpisu

BDO, czyli Baza Danych Odpadowych

To system wprowadzony przez Ministerstwo Środowiska, aby przeciwdziałać pojawiającym się nieprawidłowościom w obszarze gospodarki odpadami. BDO to powszechnie znany skrót od nazwy Baza Danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, jednak częściej funkcjonująca nazwa to Baza danych odpadowych. Czym tak naprawdę jest system BDO? Ideą jego wprowadzenia stała się potrzeba kontrolowania ilości opakowań i odpadów wprowadzanych do obrotu. Dlatego też głównym zadaniem firmy działającej w BDO jest bieżące wprowadzanie ilości oraz rodzaju wytworzonych odpadów wraz z informacją o ich wydaniu. Co ważne, pieczę nad BDO sprawuje Marszałek Województwa, którego jest przedstawicielem.

Kogo obowiązuje BDO? Nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jeśli wytwarzają większą ilość odpadów, dlatego warto sprawdzić szczegóły na stronach rządowych. Ponadto obowiązkiem objęte są podmioty wytwarzające odpady oraz prowadzące ich ewidencję, producenci, importerzy oraz nabywcy opakowań, podmioty wprowadzające na krajowy rynek produkty w opakowaniach.

Odbiór odpadów od firm – system BDO

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, którego obowiązuje prowadzenie rejestru w systemie BDO i masz nagromadzone odpady, których musisz się pozbyć to musisz każdą ilość oraz rodzaj odpadów wprowadzić do systemu. Firma, która je od Ciebie odbierze, zatwierdzi wprowadzone wartości, jeśli wszystko się zgadza. Warto w tym miejscu nadmienić, że istnieje jeszcze jedna, bardzo korzystna opcja. Firmy trudniące się odbiorem odpadów od przedsiębiorstw, oferują całościową opiekę nad BDO, dzięki czemu nie musisz już niczym się martwić. Jedną z takich firm jest Zamów-kontener.pl, gdzie możesz uzyskać pełną obsługę wynajmu kontenerów oraz zagospodarowania odpadów od firm i przedsiębiorstw. Wszystkie szczegóły możesz sprawdzić tutaj.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY