Oznaczenia twardości materaca – co to takiego?

Własne nawyki i przyzwyczajenia towarzyszą nam każdego dnia. Nic więc dziwnego, że dotyczy to również snu i wszystkiego, co z nim związane – od wystroju wnętrza, w którym śpimy, aż po wybór łóżka, stelaża, materaca czy pościeli. W dzisiejszym wpisie skupimy się na materacu, bo to właśnie on jest jednym z najważniejszych elementów, który bezpośrednio wpływa na jakość naszego snu. Wybór odpowiedniego materaca to spore wyzwanie, a zwłaszcza, gdy nie masz, co do niego, dokładnie określonych własnych preferencji. W sklepach możemy natknąć się na różne oznaczenia, jak H1, H2, H3, a także H4. To jedne z najczęściej spotykanych, ale o czym nas informują? Jak dobrać właściwy materac, aby rano budzić się wyspanym, a nie „połamanym”?

początek wpisu

H1, H2, H3, H4 – o czym nas informują?

Twardość materaca określa, jakie wrażenia sprawia materac, gdy na nim leżymy. Materace mogą mieć różne oznaczenia twardości, ale warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie istnieją żadne odgórnie ustalone normy. Dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego materaca, ponieważ każdy producent ma własne standardy. Możemy jednak wyróżnić kilka podziałów, które od dawna funkcjonują wśród producentów. Materac H1 jest bardzo miękki i odpowiedni dla osób ważących nie więcej niż 60 kg. To najrzadziej kupowana grupa materacy wśród osób dorosłych, ponieważ nie podpierają prawidłowo kręgosłupa w czasie snu, jeśli waga użytkownika jest wyższa. Niewiele osób lubi spać na tak miękkim podłożu.

Kolejne oznaczenie to H2, czyli materac średnio miękki, który jest przeznaczony dla osób o wadze od 50 do 80 kg. Natomiast następny w kolejności jest materac H3, czyli średnio twardy, zwany również uniwersalnym. Dlaczego? Odpowiada większości użytkowników, jest bardzo wygodny, a wszystko to sprawia, że jest to jeden z najczęściej kupowanych materacy. Ostatni, czyli materac H4 to naprawdę twarda sztuka, co oznacza, że wymaga znacznie większego nacisku, aby dopasować się do ciała użytkownika. Polecany w szczególności dla osób o większej wadze, ale również cieszy się popularnością wśród osób, które lubią spać na twardym podłożu.

Rodzaje materacy, a oznaczenie twardości

Tuż obok wyboru twardości materaca, stajesz przed decyzją dotyczącą szczegółów jego wykonania. A tych może być naprawdę sporo – na rynku jest wiele rodzajów materacy. W sklepie polskiego, lokalnego producenta łóżek MyBed możemy znaleźć takie materace, jak kieszeniowe, lateksowe, z matą kokosową, czy z „pamięciowe” z pianki visco. Każdy z nich równie wygodny i solidny, jednak wybór zależy już od indywidualnych preferencji, jak w przypadku twardości.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY