Pasjans to popularna układanka karciana, która narodziła się już w XVII wieku na bazie popularnych technik wróżenia z kart. Z wiarygodnych źródeł wynika, że gra narodziła się we Francji, na co wskazuje jego oryginalne nazwy: Patience oraz Solitaire, zaczerpnięte właśnie z języka francuskiego. Początkowo grali w nią przede wszystkim arystokraci. Z biegiem lat, pasjans Klondike stał się niezwykle popularną rozrywką w całym społeczeństwie. Na czym polega ta gra? W jaki sposób powinniśmy układać klasycznego pasjansa? Jakie są popularne odmiany tej gry?
Klasyczny pasjans Klondike – zasady gry
Do gry potrzebujemy jednej talii złożonej z 52 kart. Po dokładnym przetasowaniu kart, układamy siedem pionowych kolumn. Każdy z nich posiada o jedną kartę więcej: od jednej, aż do siedmiu. Tylko karta na samym dole powinna być odkryta. Pasjans Klondike zasady są niezwykle proste. Celem jest uporządkowanie kart w czterech sekwensach w tym samym kolorze. Układamy je na samej górze układanki. Sekwens budujemy od asa do króla.
Gracz ma możliwość przenoszenia kart jedynie z zachowaniem zasady naprzemienności kolorów. Na czarną kartę możemy położyć czerwoną i na odwrót. Jeśli przeniesiemy odsłoniętą kartę z samego dołu, możemy odkryć kolejną. Jeśli opróżnimy cały rządek, w puste miejsce możemy położyć jedynie króla. Kiedy zabraknie nam ruchów, odkrywamy karty ze stosu rezerwowego (po trzy lub po jednej). Pasjans Klondike zasady bardzo łatwo zrozumieć w praktyce. Wystarczy kilka rozdań, aby świetnie orientować się we wszystkich mechanizmach tej układanki.
W jaki sposób należy grać w pasjansa?
Warto powiedzieć kilka słów o stosie rezerwowym, w którym znajdują się 24 karty niewykorzystane w rządkach. Klasyczny Pasjans Klondike pozwala odsłonić trzy kolejne karty. Aby skorzystać z karty po lewej stronie, najpierw musimy wykorzystać wierzchnią kartę z prawej. Tu pojawia się element strategii, ponieważ nie zawsze opłaca się ściągać wszystkie karty. Czasami, w celu odblokowania kluczowej karty warto chwilę poczekać i pozostać inne w niezmienionym położeniu. Tradycyjne zasady Klondike dopuszczają trzy kolejne rundy osłaniania kart ze stosu rezerwowego.
Istnieje dodatkowy wariant odsłaniania kart rezerwowych dopuszczany przez pasjans Klondike zasady. W tej odmianie odkrywamy po jednej karcie. Dzięki temu, mamy automatyczny dostęp do wszystkich kart zawartych w stosie rezerwowym. Możne je odsłaniać tylko w jednej rundzie. Ściągnięcie każdej kolejnej karty pozwala powrócić do poprzedniej. Patrząc na skuteczność w grze Klondike, wariant z odsłanianiem pojedynczych kart częściej kończy się zwycięstwem gracza.
Popularne warianty klasycznego pasjansa
Klasyczny Klondike ewoluował przez wiele lat i doczekał się różnorodnych odmian. Jedną z najważniejszych jest pasjans Klondike Double, w którym zasady są niemal identyczne, ale karty wykładamy w ośmiu kolumnach po siedem kart (trzy zasłonięte i cztery odkryte). W tej odmianie potrzebujemy dwóch talii. Niezwykle popularny wariant to również pasjans Pająk, Pyramid lub TriPeaks. Jedną z trudniejszych odmian klasycznego Klondike jest FreeCell, w której wszystkie karty są odsłonięte, jednak istnieje ograniczenie w liczbie kart, które możemy przenosić.