Najpopularniejsze odmiany klasycznego pasjansa Klondike

Pasjans to bardzo prosta układanka karciana, która skupia się na budowaniu chronologicznie ułożonych sekwensów w jednej kolorze. Przez kilkaset lat, gra doczekała się wielu ciekawych odmian. Jeśli tradycyjna gra Pasjans Klondike jest dla Ciebie zbyt prosta, możesz próbować swoich sił w jednej z poniższych odmian: Pasjans Klondike Double, Pająk oraz FreeCell.

początek wpisu

Pasjans Klondike Double oraz Kryształowy

W pierwszej kolejności należy wymienić pasjans Klondike Double, w którym wykorzystujemy dwie talie kart. W sumie układamy osiem sekwensów od Asa do króla. Pierwsze rozdanie to ułożenie ośmiu kolumn, każdy po siedem kart. Należy je ułożyć następująco (karta odsłonięta – zakryta – odsłonięta – zakryta – odsłonięta – zakryta – odsłonięta). Warunkiem odsłaniania kolejnych kart w grze Pasjans Klondike Double jest przeniesienie dolnej karty, tak, aby zakryta znalazła się na samym dole. Karty ze stosu rezerwowego odsłaniamy pojedynczo.

Jeśli natomiast chodzi o pasjans Klondike kryształowy, tutaj zasady są niemal identyczne z klasycznym pasjansem. Jest to odmiana dedykowana wyłącznie na komputery, a także urządzenia mobilne. To nic innego, jak bardziej rozbudowana wersja tradycyjnej układanki. Pasjans Klondike kryształowy pozwala swobodnie modyfikować warianty rozdania, a także wybrać jeden z poziomów trudności, dzięki czemu, możemy dostosować rozgrywkę do swojego stopnia zaawansowania.

Pasjans Pająk na kilka talii karty

W przypadku pasjansa Pająka potrzebujemy aż siedem talii kart! W podstawowe odmianie należy początkowo posegregować karty na konkretny kolor (pik, trefl, karo, kier). Najprostszy wariant jest rozgrywany przy użyciu jednego koloru. Karty są ułożone w dziesięciu kolumnach. Cztery pierwsze to pięć kart zakrytych i jedna odkryta na dole. Kolejne sześć to cztery zakryte i jedna odsłonięta. Zadanie gracza polega na układaniu sekwensów od Króla do Asa. W sumie, układamy siedem takich stosów. Jeśli brakuje nam ruchu, ze stosu rezerwowego dokładamy po jednej odsłoniętej karcie na sam dół. Warunkiem jest jednak to, że w każdej kolumnie musi znajdować się przynajmniej jedna karta.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w bardziej rozbudowanej wersji pasjansa, jaką jest pająk, ponownie odsyłamy do odmiany pasjans Klondike Kryształowy, która posiada kilka wariantów rozgrywki, w tym niezwykle popularną odmianę Spider. Ze względu na udział wielu kart w tej odmianie, większość graczy decyduje się na rozgrywkę na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

FreeCell dla osób lubiących wyzwania

Jeśli gra pasjans Klondike jest dla Ciebie zbyt prosta, możesz spróbować swoich sił w FreeCellu. Tutaj karty są ułożone w ośmiu kolumnach (cztery po siedem karty, cztery po sześć kart). Wszystkie są odkryte. Zadaniem ponownie jest zbudowanie układów w jednym kolorze od Asa do Króla. Podobnie jak w klasycznej odmianie, karty kładziemy na przemian kolorystycznie (czerwona na czarną i na odwrót). Ponadto, mamy cztery pola rezerwowe na chwilowe usunięcie karty z pola gry, np. w celu dotarcia do potrzebnej karty. Jeśli wszystkie pola są zajęte, możemy przenosić tylko jedną kartę. Każde wolne pole zwiększa swobodę ruchów. Gra pasjans Klondike doczekała się wielu złożonych odmian. FreeCell to bez wątpienia jedna z trudniejszych i bardziej wciągających.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY