Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Pasjans Pająk

Pasjans to gra, która doczekała się wielu wariantów, co w dużej mierze przyczyniło się do szybkiego wzrostu jej popularności. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych odmian jest pasjans pająk, który rozpowszechnił się jako dodatek do systemu Windows pod początek lat 90. Z uwagi na zwiększoną przystępność wielu ludzi zainteresowało się tą grą także formie klasycznej, a z biegiem lat i internetowej – czyli takiej, jaką proponujemy Ci na naszym portalu.

 

 

Śmiało można stwierdzić, że pasjans pająk to najbardziej rozpoznawalny tryb gry spośród wariantów, w których stosuje się dwie talie. Nawet we własnym zakresie można wyróżnić tutaj dodatkowe odmiany pająka, a mianowicie wersje uproszczone, korzystające wyłącznie z jednego lub dwóch kolorów. Stanowią one kolejno łatwy oraz średni poziom trudności, które stanowią dobry wstęp dla osób początkujących, pragnących rozpocząć swoją przygodę z tą karcianką.

Klasyczne gry pasjans pająk są uznawane za dość wymagające, głównie z uwagi na to, że gracz korzysta ze 104 kart. Po opanowaniu zasad i nabyciu odrobiny doświadczenia, rozgrywka w pasjansa pająka staje się jednak bardzo przyjemna i relaksująca, dlatego warto bliżej zaznajomić się z instrukcją przed podjęciem się wyzwania! Rzecz jasna, wszystkie informacje można znaleźć tutaj – wytłumaczymy Ci przebieg tej gry krok po kroku!

Pasjans pająk online – cel oraz zasady

Na samym starcie warto przybliżyć cel gry pasjans pająk oraz obowiązującą w niej terminologię! Głównym celem rozgrywki jest usunięcie wszystkich kart ze stołu poprzez wypełnianie pól bazowych, czyli, innymi słowy posortowanie ich.

  • Cechą charakterystyczną, jaką gra pasjans pająk wyróżnia się od swoich odpowiedników, jest fakt, że karty nie są przenoszone na pola bazowe w sposób bezpośredni, lecz najpierw przekładane są pomiędzy dziesięcioma kolumnami roboczymi, na których odbywa się większa część rozrywki.
  • Aby móc przenieść karty z kolumny roboczej do pola bazowego, gracz musi najpierw stosownie je posortować, czyli ułożyć w kolejności od asów na wierzchu do króli na spodzie.
  • Jak można się spodziewać, sortowanie kart odbywa się poprzez przekładanie ich pomiędzy poszczególnymi kolumnami. Jest to jednak ograniczone zasadą, która pozwala kłaść karty wyłącznie na tych, które mają numer większy o 1. Nie mają tu zatem znaczenia kolory kart, o ile gracz nie ma zamiaru przełożyć całego stosu – wtedy wszystkie karty w stosie muszą mieć sam kolor.
  • Należy również zaznaczyć, że przekłada się jedynie te karty, które są ułożone grzbietem do dołu. Odkrycie karty leżącej brzegiem do góry wymaga odwrócenia jej brzegiem w dół.
  • Kolejną, bardzo istotną zasadą, o której każdy gracz powinien pamiętać, jest możliwość pobrania 10 kart ze stosu i umieszczenia po 1 na wierzchu każdej z kolumn roboczych. Dla czynności tej istnieje jednak pewne ograniczenie – jest ona niedopuszczalna wtedy, gdy którakolwiek z kolumn jest pusta.

Punktacja, która określa ostateczny wynik, jest dość prosta – gracz zaczyna z pewną pulą punktów, z której odejmuje się wartość, bazując na ilości wykonanych ruchów. Im szybciej uda się skompletować układankę, tym lepszy wynik. Co więcej, punkty doliczane są także za przeniesienie posortowanych kart na pole bazowe.

Wskazówki i zalecenia dla początkujących

Dla optymalnych wrażeń z gry zaleca się dobrać poziom trudności do własnych możliwości. Jeśli ma posiada się wcześniejszego doświadczenia z pasjans pająk, gra może okazać się zbyt wymagająca, a samo dążenie do posortowania kart frustrujące. Nowi gracze z pewnością zadowolą się wariantem jednokolorowym, stopniowo przechodząc na średnio-zaawansowaną odmianę bazującą na dwóch kolorach, aby w końcu przejść na standardową, klasyczną odmianę pasjansa pająk. Kilka rozgrywek zdecydowanie wystarczy, aby skutecznie oswoić z ogólnym zbiorem zasad solitaire.

 

Z racji, że solitaire to gra jednoosobowa, dostępny na naszym portalu pasjans pająk online to doskonały sposób na odrobinę odprężenia i umysłowej stymulacji! Zachęcamy zatem do skorzystania z tej wyjątkowej gry właśnie tutaj, ciesząc się wygodnym UI, łatwą obsługą, a przede wszystkim brakiem opłat.