Pasjans Online

Graj w Pasjans bez instalowania!

 

Rozrywka w wolnym czasie, czyli jak grać w pasjansa?

Nie da się ukryć, że w dobie komputerów to właśnie w sieci szukamy chwili wytchnienia, relaksu czy rozrywki. Z roku na rok, coraz chętniej robimy zakupy internetowe, zamieniamy tradycyjne sklepy na te online. Gry online cieszą się niesłabnącą popularnością, wiele z nich poza rozrywką, wpływa dobrze na zdolność zapamiętywania czy koncentrację. Pasjans online od lat jest jedną z najpopularniejszych gier. Dzięki naszej stronie, możesz zagrać w nią bez konieczności instalacji!

Darmowy pasjans dla każdego

Na pewno wiele osób pamięta, kiedy w pasjansa grano przy użyciu tradycyjnych kart rozkładanych na stole czy na kanapie. Nauka gry przechodziła z pokolenia na pokolenie, a babcie uczyły swoje wnuki, już mocno podniszczoną talią kart. Ponieważ poza nią, niewiele więcej było trzeba, gra pasjans bardzo szybko stała się popularna. Nie da się także ukryć, że do popularności tej gry przyczynił się fakt, że była ona dodatkiem do systemu Windows w latach 90. I wtedy właśnie darmowy pasjans stał się rozpowszechniony wśród wielu użytkowników komputerów.

Dzisiaj w pasjansa najlepiej jest jednak zagrać online, korzystając z naszej wygodnej i bezpiecznej strony, przy użyciu jednej lub dwóch talii kart.

Istnieje wiele odmian tej gry, jednak najpopularniejsze z nich to:

 • dziewięćdziesiąt jeden,
 • freecell,
 • krzyżówka,
 • piramida,
 • rachmistrz,
 • pająk.

O co w tym chodzi, czyli zasady gry w pasjansa

Aktualnie, najpopularniejszą odmianą pasjansa, jest pasjans pająk. To właśnie tę wersję gry można spotkać tak często w sieci, dlatego postanowiliśmy Wam ją udostępnić. Jest to też ciekawa i stosunkowo prosta wersja. Jeśli zastanawiasz się, jak grać w pasjansa, poniżej znajdziesz szczegółowe zasady.

 • 104 karty – tylu używa się do tej odmiany gry,
 • 10 kolumn roboczych,
 • kolumny nie powinny być puste,
 • karty układa się od króla do asa,
 • im mniej ruchów tym więcej punktów.

Choć może te hasła wydają się początkowo skomplikowane, pasjans wcale taki nie jest. To idealna gra na chwilę przerwy w pracy, na uczelni czy na zabicie czasu w deszczowe wieczory.

Pasjans Pająk w pigułce

Gracz ma do dyspozycji aż 104 karty. Układa się w 10 stosach, przy czym tylko jedna karta na każdym stosie jest odwrócona do przodu. Reszta kart jest zakryta. Ważne jest też to, że karty nie są przenoszone na pola bazowe w sposób bezpośredni – najpierw przenosi się je pomiędzy kolumnami. Żeby jednak przenieść karty ze stacji roboczej do pola bazowego, gracz powinien najpierw je posortować, czyli tak naprawdę, ułożyć w kolejności od asów na wierzchu, do króli na spodzie.

Samo sortowanie kart odbywa się przez ich przekładanie pomiędzy poszczególnymi kolumnami. Jest to jednak ograniczone zasadą, która pozwala kłaść karty wyłącznie na tych, które mają numer większy o 1, czyli kolejno 6,7,8,9 i tak dalej. Nie mają tu znaczenia kolory kart, jak to bywa w innych rodzajach. Ten pasjans ma w swoich zasadach karty tego samego koloru w jednym stosie. Pola bazowe nie powinny zostawać puste. Co więcej – o punktacji decyduje przede wszystkim ilość ruchów potrzebna do ułożenia. Ta odmiana pasjansa zdecydowanie ma najwięcej fanów.

Oczywiście warto także spróbować swoich sił w innych rodzajach. Pasjans online to całe mnóstwo różnego typu gier, przy wykorzystaniu jednej lub dwóch talii kart. Zasady poszczególnych gier różnią się między sobą, zasady gry w pasjansa nie są jednak trudne. Powyżej przedstawiliśmy je w wielkim skrócie. Nie jesteś pewien, jak grać w pasjansa? Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź dostępny na naszej stronie poradnik lub wybierz opcji pierwszej gry ze wskazówkami.

Zabawa i rozrywka – darmowy pasjans

Nie da się ukryć, że pasjans online może nie “powala” pod kątem graficznym, to bardzo chętnie wybieraną grą. I choć mogłoby się wydawać, że grają w niego głównie starsze osoby, z pewnością niejedna młodsza osoba poświęciła sporo czasu na granie.

Można oczywiście grać w pasjansa w wersji tradycyjnej, przy użyciu talii kart. I oczywiście na pewno ma to swój klimat, jednak najczęściej wybieramy opcję gry online. Pasjans jest dostępny na naszej stronie internetowej – sprawdź, jakie to wygodne i zagraj za darmo już teraz!