Jak grać w klasycznego pasjansa?

Jak grać w klasycznego pasjansa?

Historia kart jest bardzo długa i jeszcze bardziej tajemnicza. Początkowo budziły one wiele podejrzeń, może dlatego, iż najczęściej wykorzystywane były przez wróżki i wieszczki do przepowiadania przyszłości i do rozstrzygania o losach wojen. Tak było do czasu, gdy odkryto, iż karty mogą służyć także świetnej rozrywce. Pasjans klasyczny to jedna z gier, które w sposób szczególny zdobyły uznanie na całym świecie. Co w niej jest takiego wyjątkowego? Do przeprowadzanie rozgrywki wystarczy jedna osoba i talia kart!

początek wpisu

Jak grać w pasjansa?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak grać w pasjans klasyczny, bo nie wiesz, jakie panują w tej grze reguły, to wiedz, iż niniejszy poradnik został stworzony z myślą o Tobie i znajdziesz w nim szczegółowe instrukcje jak przeprowadzić rozgrywkę w pasjansa w wersji klasycznej. Po pierwsze, musisz wiedzieć, iż na przestrzeni kilku ostatnich stuleci gra w pasjansa na tyle rozwinęła się na całym świecie, iż powstało bardzo dużo jej odmian. Jednak Ciebie, jako początkującego gracza, będzie interesował jedynie pasjans klasyczny.

Do tej pory rozgrywki w karty nie były Twoim ulubionym zajęciem, bo zawsze brakowało partnerów do gry? Nikt z Twojego otoczenia, ani rodzina, ani znajomi nie miał czasu bądź ochoty do tego, by poświęcić chwilę na grę karcianą? Dobra informacja jest taka, że w pasjansa możesz grać samemu! Czym prędzej poszukaj wolnej talii kart, a w dalszej części artykułu dowiesz się, jak rozłożyć karty na stole, by móc rozpocząć rozgrywkę.

Rodzaje pasjansa – jest ich więcej, niż myślisz!

W różnych regionach świata, na przestrzeni lat, powstało wiele odmian tej wciągającej gry. Każda z nich cechuje się nieco innymi zasadami i różnym systemem rozgrywki. Jedno pozostaje jednak niezmienne. Talia kart jest potrzebna do tego, by móc zacząć uczyć się gry w pasjansa.

Do najczęściej wymienianych rodzajów tej gry zalicza się między innymi:

  • pasjans klasyczny,

  • demon,

  • trojaczki,

  • wieczny tyłacz

  • pasjans pająk

  • wąż.

Jak grać w pasjans klasyczny

W poprzedniej części artykułu już zostało wspomniane, iż do przeprowadzenia rozgrywki będzie potrzebna talia kart. Na samym początku musisz ją dokładnie przejrzeć i usunąć z niej wszystkie jokery. Rozgrywka odbywa się bowiem bez udziału tych kart. Znajdź chwilę wolnego czasu i zapoznaj się z zasadami gry. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by pojąć, jak wygrać w pasjans klasyczny.

Grając w gry takie jak pasjans, trzeba mieć na uwadze, iż spora część rozgrywki jest dziełem przypadku i dużo zależy między innymi od tego, jak dokładnie zostaną przetasowane karty w talii. Przed rozpoczęciem rozkładania ich na stole lub na innej powierzchni, na której będzie się odbywać rozgrywka, trzeba zadbać o to, aby zostały dokładnie przemieszane.

Gra w pasjansa – rozkładanie kart

Chcąc rozpocząć rozgrywkę, wpierw należy rozłożyć karty w siedmiu kolumnach. W pierwszej będzie jedna karta, a w ostatniej siedem. Karty rozkłada się zakryte, jedynie ostatni rząd kart jest odkryty. Potrzebne będą jeszcze cztery wolne pola, na których będzie się układać wolne karty kolorami w kolejności od Asa do Króla. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy wszystkie cztery stosy zostaną zapełnione, a na stole nie pozostanie już żadna karta.

Podczas gry trzeba w kolumnach nakładać na siebie karty w malejącej kolejności i naprzemiennych kolorach. Dzięki temu możliwe do odkrycia będą kolejne dotąd zakryte karty. Gdy zostaną wyczerpane wszystkie możliwości, wówczas trzeba odkryć kartę z dodatkowego stosiku, w którym znalazły się wszystkie karty, dla których brakło miejsca w rzędach i kolumnach.

Pasjans w wersji wirtualnej – opcja dla fanów gier komputerowych

Bardzo chcesz zagrać w pasjansa, jednak nie masz w domu ani jednej talii kart? Dobra wiadomość jest taka, iż możesz spróbować swoich sił w wirtualnej rozgrywce! Wystarczy, iż skorzystasz z usług jednego z serwisów, które oferują darmową rozgrywkę w pasjansa. Jest to doskonały sposób na zagospodarowanie wolnego czasu. Już nigdy nie będziesz narzekać na nudę w deszczowy dzień!

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY