Partia Dobrego Humoru czyli uśmiech z Polski

O Partii Dobrego Humoru (angielskojęzyczna nazwa: Good Humor Party) wiele osób wciąż nie słyszało. Niewykluczone, że bardziej jest znana w innych krajach, choć powstała w Polsce, ponad 20 lat temu. A ponieważ nie jest organizacją zbyt poważną, polska Wikipedia usunęła wpis i na jej temat można przeczytać w Wikipedii tylko po angielsku.

początek wpisu

Czy znasz Partię Dobrego Humoru?

Trzy uśmiechy dziennie – tyle wynosi składka członkowska najbardziej wesołej organizacji świata. Raczej niewiele, aby na działalności cokolwiek zarobić. Dlatego bardzo poważne i stateczne osoby dziwią się, że coś takiego może istnieć. Że można robić coś dla własnej przyjemności, aby rozweselać innych. Niektórzy stukają się w głowę, tymczasem partia się rozrasta. Do dziś jej legitymację otrzymało kilka tysięcy osób z różnych krajów świata, wśród nich wielu satyryków.

Początki PDH

Partia Dobrego Humoru miała trafić do rejestru polskich partii politycznych. W 2001 roku zebrano wystarczającą ilość chętnych (podpisy i dane osobowe), ale prezes partii stwierdził, że do rozweselania świata nie potrzeba oficjalnego glejtu. W Gdańsku odbył się zjazd założycielski. Starym miastem przeszła barwna demonstracja z transparentami, a prasa zaczęła się prześcigać w publikowaniu informacji. Satyryków i kabareciarzy, którzy stanowili trzon organizacji pytano, czy partia weźmie udział w wyborach (na jesieni miały odbyć się wybory parlamentarne). Gdy okazało się, że wesoła organizacja nie traktuje poważnie udziału w poważnej polityce, media straciły zainteresowanie. Good Humor Party ruszyła w świat.

Good Humor Party na świecie

Było uczestnictwo w rozrywkowych i satyrycznych imprezach w Polsce i za granicą. Były wystawy rysunku satyrycznego (np. w Anglii), nawet przemarsz Piąta Aleją Nowego Jorku jako część Parady Pułaskiego w 2012 roku. Także wspieranie różnych inicjatyw o zabarwieniu humorystycznym, satyrycznym i kabaretowym. Uśmiechnięte logo Partii Dobrego Humoru i jej transparenty można było zobaczyć w Bułgarii, Armenii, Chorwacji, na Litwie i w innych krajach świata.

W 2012 roku pojawił się Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) – przenośna siedziba partii, wielkości pudełka na pastę do zębów. Każdy mógł ją ściągnąć z Internetu, wydrukować, skleić oraz sfotografować w ciekawej destynacji, w dowolnym punkcie świata. Stadiony, parlamenty, znane budynki i tak dalej. Do dziś uśmiechnięte “pudełko” zostało sfotografowane w niemal 70. krajach świata i podróżuje nadal. Wywołuje uśmiech na twarzach coraz większej liczby ludzi, niezależnie od koloru skóry czy wyznawanej religii.

* * *

Tekst przygotowali autorzy portali: Sadurski.com, DobryHumor.pl i Anegdoty.pl

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY