Historia i ciekawostki o pasjansie Klondike

Wszyscy pasjonaci gier karcianych z pewnością znają starego, poczciwego pasjansa. Co ciekawe, ta gra jest znana także większości osób, które na co dzień nie interesują się karciankami. Co stoi za tym sukcesem? Prosta rozgrywka? Intuicyjne zasady? Ciekawa historia? A może coś więcej? Jeżeli interesuje cię historia pasjansa Klondike oraz jesteś ciekawy, jak grać w tą grę, by wygrać, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst, w którym znajdziesz wiele wskazówek i inspiracji do tego, by jak najbardziej udoskonalić swoją strategię gry.

początek wpisu

Długa i zawiła historia pasjansa Klondike

Większość gier karcianych, zwłaszcza tych, które popularne są we współczesnych czasach i w które można zagrać za pośrednictwem Internetu, ma stosunkowo krótką i mało interesującą historię. Z pasjansem jest nieco inaczej. Już na wstępie zaskoczyć może to, że ta niezwykle prosta gra karciana znana i doceniana jest już od ponad czterech stuleci. Swoją popularność początkowo zdobywała na francuskich salonach, po to by na dobre rozkwitnąć na angielskich dworach. Znane są między innymi osiemnastowieczne poradniki dotyczące zasad gry w pasjansa – czyż to jest fascynujące? Nasze pra, pra, pra, pra, pra babki miały podobne rozrywki jak w dzisiejszych czasach. Bez wątpienia, jest to rozrywka ponadczasowa, która przetrwa jeszcze przez wiele kolejnych pokoleń.

Jakie ciekawostki są związane z pasjansem?

Może się wydawać, że pasjans to taka prosta karcianka, która nie dość że nie kryje w sobie żadnych tajemnic, to jeszcze próżno szukać jakichkolwiek ciekawostek, które są z nią powiązane w sposób bezpośredni. Tymczasem okazuje się, że ciekawostki o pasjansie Klondike nie tyko istnieją, lecz w dodatku jest ich całkiem sporo. To, że pasjans powstał kilka wieków temu, to już wiadomo. Jednak czy każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niegdyś (w dzisiejszych czasach też się to jeszcze zdarza) karty, w tym te do pasjansa, były używane nie tylko jako element rozrywki, lecz także do przepowiadania przyszłości? Pasjansa chętnie stawiały sobie zwłaszcza młode dziewczęta, które z kart próbowały wyczytać, czy w najbliższym czasie czeka je wielka miłość, czy też ogromny zawód miłosny.

Co warto wiedzieć o pasjansie?

Pasjans kryje w sobie wiele tajemnic. Ciekawostką dla wielu może być na przykład to, że na kanwie tradycyjnego pasjansa (tego, który w wielu środowiskach wciąż jest najbardziej popularny), wyrosło wiele odmian tej jakże wciągającej gry. Można jednym tchem wymienić kilkanaście bardziej rozbudowanych wersji podstawowej rozgrywki. Każda z nich ma oddzielne zasady, które nieco się od siebie różnią. Inne może być przykładowo rozmieszczenie kart w podstawowym układzie, czy też na innych zasadach dobiera się karty ze stosu bocznego. Im bardziej zagmatwane są zasady gry, tym większe wyzwanie stoi przed graczem, który próbuje dojść do najlepszej strategii wygrywania każdej rozgrywki w pasjansa.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY