Pasjans Klondike – jak przenosić karty?

Gra w karty to był jeszcze do niedawna jeden z najbardziej popularnych sposobów rozrywki. Przy karcianych stołach gromadzili się zarówno znajomi (przeważnie takie rozgrywki miały miejsca w sobotnie popołudnia w domach), jak i osoby zupełnie sobie obce (kasyna i zakłady pieniężne to chyba najlepszy przykład). W dzisiejszych czasach, nie dość że nie trzeba wychodzić z domu, by zagrać w karty, to w dodatku nie trzeba mieć kart, ani towarzystwa. Wystarczy dostęp do komputera i podłączenie do Internetu.

początek wpisu

Gry karciane – rozrywka internetowa dla każdego

Jedną z najbardziej popularnych karcianek, z którą w swoim życiu spotkał się chyba każdy, jest pasjans. Jest to gra, która przez wielu traktowana jest jako skuteczny zabijacz czasu – jest tak wciągająca, że niepostrzeżenie upłyną nie tylko wolne minuty, ale nawet i całe godziny. Jak zagrać w pasjansa? Wystarczy zalogować się w jednym z ogólnodostępnych serwisów karcianych, gdzie grać może każdy, zupełnie za darmo. Jednak do tego, aby wygrać w pasjansa nie wystarczą same chęci. Trzeba jeszcze wiedzieć jak przenosić karty w pasjans Klondike. Jest to niezwykle istotne, gdyż pasjans, z resztą jak każda inna gra, posiada określone zasady. Punkty przyznawane są tylko za poprawne ułożenie kart na stosach. Kto nie zna zasad, ten z pewnością przegra.

Jak przenosić karty w pasjansie Klondike?

Zanim przystąpi się do gry w pasjansa, niezależnie od tego czy rozgrywka będzie miała miejsce przy użyciu kart, czy też w sposób wirtualny, warto wiedzieć jakie są podstawowe zasady. Jak przenosić karty w pasjansie Klondike? Trzeba przyjrzeć się temu, jak są rozmieszczone karty na stole. Można je przenosić na kilka sposobów. Główne pole zajmuje siedem rzędów, na których część kart jest odkrytych, a część zakrytych. Zadaniem gracza jest odkrycie wszystkich kart, a można to zrobić przenosząc karty na wartości wyższe z zachowaniem naprzemienności kolorów. Kolejna kwestia, to przenoszenie kart na cztery oddzielne stosy. W tym przypadku bazowy musi być as, a kolejne karty układa się rosnąco w zgodzie z dopasowaniem kolorystycznym. Jest jeszcze talia kart zapasowych, które odkrywane są stopniowo – po trzy. Z tego stosu można pobierać karty i umieszczać je zarówno na stole głównym jak i na dedykowanych czterech stosach, oczywiście pod warunkiem, że gracz znajdzie dla nich odpowiednie miejsce.

Kiedy kończy się gra w pasjansa?

Jeżeli już każdy gracz wie, jak przenosić karty w pasjans Klondike, to warto zastanowić się nad tym, w którym momencie kończy się gra. Są dwa możliwe scenariusze:

  • wygrana gracza – dochodzi do niej wówczas, gdy wszystkie karty zostaną ułożone na czterech stosach zgodnie z kolorami, w wartościach od najniższej, do najwyższej,
  • przegrana gracza – gracz przegrywa wówczas, gdy na stole pojawi się takie ułożenie kart, które uniemożliwi dalszy ruch.

Początkowo zasady mogą się wydawać nieco skomplikowane, jednak wystarczy rozegrać kilka testowych partii, by w mig zorientować się na czym pasjans polega.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY