Prąd ze słońca, czyli kupujemy panele PV dla domu i firmy

W Szczecinie przybywa zainteresowanych fotowoltaiką. Nie wszyscy niestety pamiętają, żeby przed wyborem firmy wykonawczej, która zamontuje nam panele PV z osprzętem, dokładnie ją zweryfikować. Po otrzymaniu oferty, lepiej dać sobie czas na jej dokładne przeanalizowanie, podobnie należy postąpić w przypadku umowy. Warto będzie też sprawdzić referencje firmy i pozwolić sobie opowiedzieć o jej kadrze inżynieryjnej.

początek wpisu

Ponieważ rynek fotowoltaiki odnotowuje nieustający wzrost pomimo kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią, zaleca się też ostrożność wobec firm działających krócej niż rok.

Rozwiązania fotowoltaiczne – wszechstronność użycia

Panele PV można instalować dosłownie wszędzie. Dobrym pomysłem jest dach, elewacja budynku, kawałek firmowego gruntu. W gruncie rzeczy możliwości są nieograniczone – tam gdzie nie ma miejsca, nasz dostawca fotowoltaiki może postawić specjalną konstrukcję, która podtrzyma panele PV. A wskaźnikiem ewolucji fotowoltaiki w kierunku wszechstronności zastosowania mogą być plany Szwajcarii, mówiące o zadaszaniu wszystkich krajowych autostrad panelami fotowoltaicznymi z wyjątkiem odcinków tunelowych. Prędzej czy później podobne podejście do kwestii odnawialnych źródeł energii zapanuje wszędzie – panele PV staną się integralną częścią krajobrazu naszego środowiska. Czy nic w tym nie przeszkodzi?

Panele PV a kryzys w branży fotowoltaicznej

Niektórzy progności próbują wypatrzyć w najbliższej przyszłości kryzys na rynku fotowoltaiki, media niezwiązane z branżą a szukające poczytnych sensacji, również nabijają sobie zasięgi wizją nieuniknionych zmian. Czy te przypuszczenia mają jakiś sens? W chwili obecnej nic nie wskazuje, by na rynku fotowoltaiki miał się zacząć jakiś kryzys, zwłaszcza przy stałym wzroście obrotów i stałym wzroście zainteresowania oferowanymi rozwiązaniami. Coraz większa liczba firm w Szczecinie chce skorzystać na prosperity, a w dobie kryzysu panele PV są wskazywane jako sposób na zabezpieczenie środków przed inflacją.

Zamiany w branży PV?

Fotowoltaika to w tej chwili najszybciej rozwijający się w Polsce rynek Odnawialnych Źródeł Energii. Branżowe wzrosty otwierają nowe przestrzenie dla kolejnych dostawców i dystrybutorów fotowoltaiki, konsultantów, audytorów, składów inżynierskich, analityków i specjalistów od produktów finansowych dedykowanych branży. Jedyne zmiany z jakimi mamy tu do czynienia to zmiany rozwojowe, wynikające ze zwykłej rynkowej ewolucji – w lepszej sytuacji znajdują się firmy dysponujące doświadczeniem w pracy z różnym typem inwestorów (firmy a gospodarstwa domowe) oraz dostawcy proponujący kompleksową (rozbudowaną) i dobrze skalkulowaną, a przez to wiarygodną ofertę. Jak można się domyśleć, sytuacja taka panuje również w Szczecinie.

Panele PV – anatomia sukcesu

Nowym organizmem rynkowym są firmy proponujące nie tylko panele PV i wszystko co się z nimi wiąże, ale także umowy na odkupienie nadwyżek wyprodukowanej energii co w perspektywie zmian w ustawie o prosumentach OZE dobrze świadczy o charakterystycznej dla branży zdolnościach przystosowania. Analitycy, którzy upierają się dostrzegać zwiastuny kryzysu wskazują, że zapaść na rynku fotowoltaiki jest nieunikniona w związku z zakończeniem programów rządowych dotacji, które towarzyszyły branży w ostatnich latach. Owszem, gdybyśmy założyli że branża funkcjonuje w zupełnej próżni ekonomicznej, wówczas można się sugerować zagrożeniami braku równowagi. Ale na wzrostach, które rynek PV regularnie odnotowuje, chcą też zarobić przedsiębiorstwa spoza branży. I to dzięki nim żadnego kryzysu nie będzie.

Dominacja w branży a mechanizmy regulacji rynku

Rozwój rynku według doświadczeń firm ze Szczecina przekłada się na wzrost oczekiwań klientów i wzrost znaczenia dysponowanej wiedzy oraz zdolności. Nic dziwnego, że dominację na lokalnym rynku zdobywają firmy oferujące kompleksową obsługę, od pomysłu i projektu po konserwację elektrowni słonecznej i obsługę każdego etapu produkcji zielonego prądu. Ponieważ od wyboru właściwych komponentów zależy przyszłość farmy fotowoltaicznej i dużo tu zależy od doświadczenia dostawcy/instalatora, inwestorzy ze Szczecina chętniej rozmawiają z firmami działającymi w regionie co najmniej rok i znającymi lokalne uwarunkowania ekonomiczne. Oprócz tego, mechanizmem regulacyjnym dla każdego rynku jest doświadczenie operujących na nim firm i jeśli chodzi o panele PV w Szczecinie – jest dokładnie tak samo.

Panele PV Szczecin – perspektywy przyszłości

Inwestorzy ze Szczecina podejmując współpracę z dostawcą fotowoltaiki cenią sobie również znajomość prawa energetycznego, obeznanie z zależnościami między segmentami rynku, umiejętność radzenia sobie ze ściśle technicznymi niuansami montażu i kalibracji systemu PV. Dodatkową pomocą jest wsparcie przy pozyskiwaniu dotacji czy sugerowaniu naszej księgowości nowych manewrów przy odliczaniu podatku. Według prognoz – inwestorów będzie przybywać. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że kryzys spowodowany pandemią pchnął nas w kierunku ekologicznych rozwiązań i nowych perspektyw partnerstwa biznesowego.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY