Ekologiczne produkty do życia codziennego – kierunek rozwoju na najbliższe lata

Naukowcy od dawna grzmią na alarm, mówiąc że brak zmian w gospodarowaniu odpadami doprowadzi nas do klimatycznej katastrofy. Obecnie jest tak źle, że zamiast pytać “czy”, pytamy “kiedy’. W dobie napływających informacji o topniejących lodowcach, wysychających rzekach i wzrostach temperatur, bardzo łatwo popaść w zniechęcenie i stwierdzić, że jest już za późno na jakiekolwiek kroki. Wspólnymi siłami można jednak zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do środowiska naturalnego i, wbrew temu, co sądzą niektórzy, wcale nie musi wiązać się to z wielkimi nakładami pracy i dużymi wydatkami.

początek wpisu

 

Jakie ekologiczne produkty warto stosować na co dzień?

  • Zainwestuj w szklane słoiki i materiałowe woreczki

Brzmi enigmatycznie, ale w rzeczywistości chodzi o przechowywanie jedzenia. Kasze, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata, przyprawy, słodycze i wiele innych produktów bez problemu można kupić na wagę. W większych supermarketach nie ma problemu z samodzielnym napełnieniem woreczka. Jeśli sklep nie jest samoobsługowy, nie powinniśmy spotkać się ze zdziwieniem sprzedawcy, jeśli poprosimy o użycie naszego woreczka, zamiast torebki foliowej. Tak zakupione produkty następnie w domu przesypmy do szklanych słoików. W ten sposób zyskamy dwie rzeczy. Po pierwsze ograniczymy ilość generowanych przez siebie śmieci. Po drugie uda się nam stworzyć atrakcyjnie wyglądające zapasy – szklane słoiki przepięknie prezentują się na półkach i mogą być atrakcyjną ozdobą kuchni.

 

  • Postaraj się wybierać ekologiczne warianty plastikowych produktów

Wystarczy udać się do sklepu na dział z warzywami i owocami i przyjrzeć się przez kilka minut kupującym osobom, żeby zdać sobie sprawę z tego, jak wiele z nich używa foliówek. Czasem duże centra handlowe oferują odpłatne woreczki wielorazowego użytku. Nadal jednak ich wykorzystanie jest stosunkowo niskie. Dobrze jest zaopatrzyć się w takie rozwiązania lub uszyć je samej/samemu. To samo tyczy się większych toreb na zakupy. Jeśli jeszcze nie mamy rozwiązania materiałowego i za każdym razem prosimy kasjera o doliczenie torby, czas to zmienić. Ekologiczne warianty, które świetnie sprawdzą się podczas codziennych zakupów, oferuje m.in. firma Ecodirect – producent toreb ekologicznych. Na jej stronie, oprócz eko toreb, znajdziemy również torby na wino oraz torby reklamowe z fizeliny.

 

  • Zrób produkty do czyszczenia … samodzielnie

Domowe środki czystości to coś, co kupujemy regularnie i co zużywamy w całkiem dużych ilościach. Idea samodzielnego sporządzania takich preparatów nadal nie przedarła się do świadomości większej części społeczeństwa, a szkoda. Nie dość, że jest to dużo bardziej ekologiczne niż kupno gotowych produktów w sklepach, to dodatkowo samodzielne przygotowanie domowych środków czystości pozwala zaoszczędzić pieniądze. Przeważnie do ich sporządzenia stosuje się takie składniki jak soda oczyszczona, ocet, cytryna, sól oraz różnorodne dodatki. Wszystkie składniki albo mamy już w domu, albo są dostępne w osiedlowym sklepie, więc jeśli jeszcze nie odważyliśmy się stworzyć własnego środka do czyszczenia piekarnika czy preparatu do czyszczenia lustra, być może najwyższa pora odważyć się na takie eksperymenty.

 

  • Wielorazowe produkty higieniczne

Szacuje się, że osoby, używające płatków kosmetycznych zużywają ich minimum 1000 rocznie. Każdego roku zużywamy też zatrważające ilości produktów do higieny menstruacyjnej. Dodatkowo wszystkie te artykuły pakowane są w plastik. Aby wyjść naprzeciw osobom, które z niepokojem obserwują zmiany klimatyczne, producenci opracowali ekologiczne warianty standardowych wyrobów. Tak powstały silikonowe kubeczki menstruacyjne, ekotampony oraz wielorazowe płatki kosmetyczne.

 

Wielkie zmiany zawsze rozpoczynają się od jednego małego kroku. Podobnie jest z używaniem ekologicznych produktów. Trudno oczekiwać, że ktoś całkowicie zmieni swoje nawyki i z dnia na dzień wykształci dobre przyzwyczajenia. Tego typu zmiany warto wprowadzać stopniowo, ale nieprzerwanie. Nie muszą być wielkie i spektakularne – czasem wystarczy po prostu zacząć kupować jedną alternatywę dobrze znanego nam produktu. Na szczęście znalezienie ekologicznych wariantów nie jest trudne, bo coraz więcej producentów albo w oparciu o nie konstruuje całą swoją ofertę, albo, obok swoich regularnych rozwiązań, tworzy linie eko.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY