Jaki poziom ochrony przed promieniowaniem świetlnym zapewniają zasłony spawalnicze?

Przezroczyste przegrody do osłaniania otoczenia stanowisk spawalniczych przed promieniowaniem świetlnym wykonuje się ze specjalnych folii spawalniczych. Materiał został tak zaprojektowany aby bez względu na stopień przezroczystości i grubość folii filtrował niemalże 100% promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Podobnie jak lamele i pasy także zasłony spawalnicze o grubości zaledwie o,4 mm przepuszczają zaledwie 0,002% promieniowania. Pozostała część zostaje pochłonięta przez folię lub odbita. Przy czym wartość promieniowania świetlnego odbitego jest mniejsza niż 10%.

początek wpisu

Zasłony spawalnicze a wymagania stawiane przez normę EN ISO 25980.

Norma spawalnicza ISO 25980 „Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych – Przezroczyste zasłony spawalnicze, taśmy i ekrany do procesów spawania łukowego” określa poziom promieniowania jaki powinien zostać zatrzymany przez przegrodę spawalniczą z materiału przezroczystego. Dla zasłon wynosi on 99,998%. Ponadto wartość promieniowania świetlnego odbitego powrotem w kierunku spawacza nie może przekraczać 10% wartości początkowej. Zasłony produkowane z folii spawalniczej spełniają zatem surowe wymagania jakie stawiane są tym materiałom w normie EN-ISO 25980. Dlatego też z roku na rok zyskują coraz większą popularność jako parawany osłaniające osoby nieposiadające indywidualnej odzieży ochronnej a pracujące w otoczeniu boksów spawalniczych. Właśnie te osoby najbardziej narażone są na powstawanie poparzeń oczu i skóry, które powodowane są przez szkodliwe dla zdrowia promieniowanie emitowane przez łuk spawalniczy.

Czy zasłony spawalnicze chronią tylko przed promieniowaniem świetlnym?

Materiał z którego produkuje się zasłony spawalnicze został tak zaprojektowany aby w przypadku powstania pożaru nie przyczyniał się do jego szybkiego rozprzestrzeniania. Zasłony lub inaczej mówiąc kotary spawalnicze produkowane są z folii trudnopalnej, która podczas bezpośredniego oddziaływania płomienia nie zapala się, tylko się topi i bardzo intensywnie dymi. Co ważne nie kapie płonącymi kroplami. W chwili, gdy płomienie przestają bezpośrednio stykać się z materiałem zasłony ulega ona samoczynnemu zagaśnięciu w czasie nie dłuższym niż 3 sekundy. Dzięki tym właściwościom zasłony spawalnicze tłumią ogień i chronią przed szybkim rozprzestrzenianiem się pożarów powstających bardzo często na stanowiskach spawalniczych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY