Dlaczego warto wspierać rękodzieło i kupować produkty handmade

Kupujmy rękodzieło i wspierajmy polskich twórców, którzy tworzą wyjątkowe przedmioty “z duszą” i wkładają w to nie tylko wiele pracy, ale także swoją miłość.

Dlaczego warto kupować rękodzieło? Przede wszystkim dlatego, że kupując rękodzieło od polskich twórców pomagamy i wspieramy utalentowane osoby wytwarzające produkty handmade. Często to są wolni strzelcy, którzy ręcznie wykonując produkty na sprzedaż próbują dorobić do pensji lub utrzymać się ze swojej pracy twórczej – co z pewnością nie jest łatwe. Niekiedy za twórcą rękodzieła stoi jednoosobowa działalność gospodarcza lub niewielka, zatrudniająca kilka osób mikro firma, a niekiedy są to niewielkie spółdzielnie. Wynika z tego tyle, że większości twórców rękodzieła trudno jest przeżyć na godnym poziomie od pierwszego do pierwszego i często stoją przed dramatycznym dylematem – zakończyć działalność i pójść do zwykłej pracy, czy też dalej ciągnąć wykonywanie rękodzieła i robić to, co się kocha, pomimo że nie przynosi to godnego wynagrodzenia. Kupując produkty od polskich rękodzielników sprawiamy, że mogą przetrwać wykonując swoje wyjątkowe rękodzieło i oddalamy widmo rezygnacji ze tej działalności. A przecież oni – twórcy rękodzieła – wytwarzają tak wiele niezwykłych przedmiotów, które wzbogacają nasze życie i przestrzeń, w której żyjemy, że gdyby ich zabrakło zubożyłoby nas i przestrzeń w której żyjemy.

początek wpisu

Wspierając twórców rękodzieła przez to, że kupujemy produkty handmade, powodujemy także to, że polscy rękodzielnicy mają coraz bogatszą ofertę i „polski handmade” się stale rozwija. Dzięki temu jest w czym wybierać w sklepach z rękodziełem. Obecnie znajdziemy wśród produktów oferowanych przez rękodzielników – między innymi:

  • biżuterię ręcznie robioną
  • kartki okolicznościowe
  • ręcznie robioną ceramikę, np. kubki
  • ręcznie robione podkładki
  • makramy
  • ozdoby do domu
  • ubrania
  • zabawki dla dzieci
  • przedmioty robione na drutach i na szydełku.

Więcej wyjątkowych produktów z kategorii rękodzieła bez problemu znajdziesz w sklepach internetowych z rękodziełem lub w serwisach ogłoszeniowych, jak na przykład w serwisie stworzonym specjalnie dla artystów i twórców rękodzieła – https://artwitryna.pl/

Kupujmy więc rękodzieło i polecajmy robienie tego naszym znajomym, bo jeśli przestaniemy kupować rękodzieło – twórcy wkrótce przestaną wytwarzać te wyjątkowe produkty handmade i za jakiś czas oferta dostępnych produktów będzie o wiele mniejsza. Poznikają serwisy z ogłoszeniami handmade wspierające twórców rękodzieła, poznikają także sklepy internetowe z rękodziełem. A nam pozostanie wybierać jedynie spośród rzeczy produkowanych na masową skalę. Czy chcemy żyć w takim świecie? Chyba nie!

Jest jeszcze jeden powód dla którego warto kupować od polskich twórców produkty handmade. I być może od tego powodu należało w ogóle zacząć ten tekst. Rękodzieło to wspaniałe, wyjątkowe produkty, które doskonale nadają się na niebanalny prezent dla bliskiej (a także nieco dalszej) wam osoby. To doskonałe pomysły na prezenty na urodziny, dzień kobiet, walentynki, ślub, wesele, rocznicę ślubu, komunię, Boże Narodzenie, dzień matki, dzień ojca, dzień babci i dziadka i na milion innych okazji. A znam też takich, którzy prezenty z rękodziełem robią od czasu do czasu dla samych siebie.

Z tych powodów kochamy rękodzieło i wspierajmy twórców – zwłaszcza naszych polskich rękodzielników. Kupując rękodzieło działamy więc na korzyść zarówno twórców jak i nas samych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY