Czy warto zainwestować w fotowoltaikę w 2021 roku?

Inwestycja pieniędzy w instalację fotowoltaiczną wzbudza wśród zainteresowanych spore wątpliwości. Nadal bowiem wielu inwestorów rozważających zakup fotowoltaiki obawia się o niską opłacalność tego rozwiązania. Jak wygląda to w rzeczywistości? Czy inwestycja w fotowoltaikę w roku 2021 może okazać korzystna pod względem ekonomicznym? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w poniższym artykule.

początek wpisu

Opłacalność fotowoltaiki, czyli parę słów na temat działania instalacji

Podstawą działania fotowotlaiki jest promieniowanie słoneczne. To właśnie, dlatego instalacje fotowoltaiczne nazywa się czasem elektrowniami słonecznymi. Przydomowe lub firmowe elektrownie odpowiadają za produkcję prądu na własny użytek. Wytwarzana energia wykorzystana zostaje do zasilania budynków, urządzeń i sprzętów elektrycznych. W efekcie właściciel instalacji fotowoltaicznej bazuje na wyprodukowanym przez siebie prądzie, a to oznacza spore oszczędności finansowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie fotowoltaiki warto skorzystać z bezpłatnego audytu oferowanego przez firmy – więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.zielonae.pl/. Audyt wykonywany jest w celu dostarczenia informacji na temat zapotrzebowania energetycznego danego obiektu i gospodarstwa, a także dopasowania odpowiedniej mocy instalacji. Na tym etapie można określić:

  • gdzie mogą zostać umiejscowione moduły fotowoltaiczne,
  • jaka powierzchnia dachu lub gruntu będzie zajęta przez instalację,
  • jaka moc instalacji będzie zaspokajała zapotrzebowanie obiektu,
  • w jakim czasie może zwrócić się instalacja.

Zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się oczywiście z określonym wydatkiem jednak dzięki dostępnym dofinansowaniom i pożyczkom ostateczna kwota zakupu, jest najczęściej bardzo atrakcyjna. Co więcej, przeciętna instalacja fotowoltaiczna zwraca się już po kilku latach użytkowania co czyni to rozwiązanie jak najbardziej opłacalnym.

Jak będą kształtować się ceny energii elektrycznej w 2021 roku?

Bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów, które mają wpływ na wzrost popularności fotowoltaiki, jest kształtowanie się cen prądu. W roku 2021 spodziewane są podwyżki cen energii elektrycznej, a to przełoży się oczywiście na wzrost rachunków za prąd. Informacje te są już potwierdzone, dlatego należy przygotować się na nadchodzące niekorzystne zmiany. Odpowiedzią na nie jest właśnie fotowoltaika – wydajna i przede wszystkim własna elektrownia słoneczna, która gwarantuje nie tylko ogromne korzyści finansowe, ale także przyczynia się do ochrony środowiska na całym świecie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY