Czy przeszczep włosów jest bolesny?

Wiele osób, które myślą o przeszczepie włosów, zastanawia się, czy zabieg przeszczepu jest bolesny, a jeśli jest bolesny, to w jakim stopniu może dokuczać pacjentowi. Jak długo ból będzie towarzyszył po przeszczepie i w jaki sposób go zneutralizować lub złagodzić, te i szereg podobnych pytań pada w trakcie pierwszych konsultacji u lekarza trychologa. Dobry lekarz trycholog udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi, i wskaże jak przygotować się do zbiegu transplantacji włosów.

początek wpisu

Ludzie mają wrażliwą skórę głowy i myśl o tym, że ktoś robi na niej skaleczenia, wydaje się im trudna do zaakceptowania, ale z drugiej strony chcieliby odzyskać utracone włosy.

W zależności od stopnia wrażliwości skóry i od rodzaju zastosowanych środków znieczulających można powiedzieć, że przeszczep włosów jest odczuwalny, ale nie jest bolesny. Istnieje spór co do tego, czy operacja przeszczepu włosów jest bolesna, czy jedynie odczuwalna. Dla niektórych pacjentów zastrzyk znieczulenia miejscowego w skórę głowy przed zabiegiem przeszczepu włosów może być bardziej odczuwalny niż transplantacja mieszków włosów. Oczywiście w trakcie zabiegu przeszczepu mieszków pacjent będzie coś odczuwał, ale jest to naprawdę nic nieznaczący dyskomfort.

W przypadku przeszczepu włosów również po zabiegu występuje ból. Obrzęk jest normalny po operacji przeszczepu włosów i może nawet uniemożliwić pracę na dzień lub dwa, ale warto cierpliwie przeczekać ten dyskomfort, aby później cieszyć się nowym wizerunkiem i odzyskanymi włosami.

Myśląc o bólu związanym z przeszczepem włosów, pamiętaj, aby nie porównywać tego bólu z bólem po ekstrakcji zęba. Ból po przeszczepie włosów jest zdecydowanie łagodniejszy, a niektórzy w ogóle nie odczuwają go jako bólu. Wiele osób po prostu odczuwa dyskomfort głowy, który określają jako nieprzyjemne uczucie, mrowienie itp. Jeśli odczuwają jakikolwiek ból, jest to stopień bólu, który można łatwo zneutralizować, przyjmując popularne środki przeciwbólowe.

Z drugiej strony są osoby, które przeszły zabiegi przeszczepu włosów i nie odczuwają w ogóle bólu. Ich organizmy dobrze reagują na środki znieczulenia miejscowego i takie znieczulenie całkowicie im wystarcza w zneutralizowaniu bólu przypisanego do transplantacji włosów. W trakcie zabiegu w ogóle nie przeszkadza im procedura towarzysząca przeszczepowi.

Obecnie operacja przeszczepu włosów jest z pewnością mniej bolesna niż np. 20 lat temu, kiedy wycinano fragmenty skóry głowy z miejsc dawcy i przeszczepiano wraz z mieszkami w miejsca pozbawione włosów. Była to metoda przeszczepu nazywana jako STRIP.

Metoda ta wiązała się z częstszym cięciem skóry w celu pozyskania włosów dawcy i tak samo częstym cięciem w celu wprowadzenia włosów dawcy w miejsce biorcze. Przeszczep włosów był w przeszłości raczej bolesnym zabiegiem.

Aktualne techniki przeszczepu włosów wykorzystują jedynie jednostkę mieszkową, a nie dużą ilość otaczającej mieszki tkanki. Jest to metoda przeszczepu zanana jako przeszczep włosów FUE. Zabieg przeszczepu włosów metodą FUE jest minimalnie inwazyjny, dzięki czemu skóra głowy nie jest zaburzona bardziej niż to konieczne i dzięki temu zmniejszamy znacznie odczuwalny ból.

Kolejnym elementem wpływającym na stopień odczuwania bólu lub dyskomfortu towarzyszącego przeszczepowi włosów jest lekarz trycholog. Przeszczep włosów u doświadczonego i bardzo dobrze wyspecjalizowanego chirurga jest ważnym kluczem do mniej bolesnego zabiegu. Lekarz trycholog wykonujący przeszczep włosów, który zna najlepsze techniki wykonania zabiegu i jego doświadczenie zadecydują o odczuwalności bólu. Chcąc uniknąć zbędnego bólu raczej decyduj się na doświadczonego lekarza trychologa, a w trakcie pierwszej konsultacji pytaj o środki znieczulenia miejscowego, które zostaną tobie zaaplikowane i zapytaj o przebieg twojego zbiegu. W ten sposób w pełni świadomie podejmiesz decyzję, komu powierzasz swoje zdrowie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY