Wycinka drzew Piaseczno

Zabierając się za projektowanie ogrodu czy reorganizację swojego podwórza nie sposób pominąć istotny element, jakim są rosnące na posesji drzewa. Odpowiednio rozplanowane bez wątpienia dodadzą uroku i zapewnią tak cenny latem cień, a pozyskiwane z nich „swojskie” owoce bez wątpienia sprawią mnóstwo radości domownikom. Jeśli jednak nieodpowiednio zaplanujesz ich rozmieszczenie, to przysporzą Ci niemało problemów – zagrażając budynkom albo całkowicie dominując kompozycję Twojej działki. O czym pamiętać, zabierając się za sadzenie drzew?

początek wpisu

Drzewa – szkielet Twojego ogrodu!

Zabierając się za sadzenie drzew, warto mieć na uwadze, że jest to szkielet ogrodu, który przez dekady nie będzie ulegał zmianom. W odróżnieniu od innych roślin, na efekty nasadzeń przyjdzie poczekać długie lata, a szybkie przesunięcie drzewa w inne miejsce nie wchodzi w grę. Dlatego już sadząc niewielkie sadzonki, musisz pamiętać o tym, jakie rozmiary osiągnie drzewo czy krzew za kilkanaście lat. Nie chodzi tu wyłącznie o jego wysokość, ale również o szerokość pnia i konarów, o czym więcej osób zdaje się zapominać. Korona drzewa przekraczająca szerokość Twojej działki? Tak, to całkowicie realne i są drzewa, dla których nawet 20 metrów w koronie nie jest niczym nadzwyczajnym. Chociaż rosną powoli, to przecież kiedyś ten moment nadejdzie i trzeba będzie jakoś sobie poradzić z tak dużym okazem – dlatego jeszcze przed nasadzeniami warto upewnić się co do wymiarów maksymalnych, jakie może osiągnąć.

Mały ogród – jakie drzewa?

Szczególnie posiadacze małych ogrodów powinni z uwagą przyglądać się rozmiarom, jakie osiągają wybrane przez nich gatunki drzew – znaczenie ma nie tylko zajmowane miejsce, ale również cień, jaki rzucają oraz rozpiętość systemu korzeniowego, który przyczynia się do zużywania zasobów mineralnych z gleby, jak i niszczenia pobliskich budynków i elementów infrastruktury. Już na etapie planowania przestrzennego warto pamiętać, że ewentualna późniejsza wycinka drzew Piaseczno obarczona będzie dużymi nakładami i najprawdopodobniej wymagała będzie skorzystania z usług specjalistów oraz uzyskania stosownych zezwoleń. Dlatego warto sięgać po gatunki drzew niskorosłych i karłowatych, których wysokość nie będzie przekraczała 6 do 8 metrów, w tym drzewa owocowe, które zazwyczaj nie są zbyt okazałe.

Duży ogród – duży problem?

Sensowne i estetyczne rozmieszczenie drzew i krzewów na dużej działce jest paradoksalnie nawet bardziej wymagającym zadaniem niż w przypadku niewielkiej posesji. Na dużym terenie zdecydowanie ciekawiej prezentują się duże drzewa, które jednak budują o wiele większe systemy korzeniowe, zużywające więcej zasobów naturalnych i mogące łatwo naruszyć znajdujące się w pobliżu chodniki, kostkę brukową czy nawet części budynków. Duża korona pokaźnego drzewa to również sporych rozmiarów cień, utrudniający wegetację innych części składowych Twojego ogrodu. Podczas letniej spiekoty możliwość ukrycia się w cieniu jest niewątpliwą zaletą, ale zbyt duże skupisko dużych drzew powodować będzie powstawanie trudnych do zagospodarowania, mocno zacienionych miejsc, które po prostu nie będą się dobrze prezentowały.

Wycinka drzew Piaseczno – samodzielnie raczej trudno

Niekiedy konieczne może okazywać się wycięcie drzewa z Twojej posesji. Z uwagi na nakład pracy, zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz trudności w całkowitym usunięciu pozostałości po korzeniu, zdecydowanie najprawdopodobniej okaże się wezwanie profesjonalnej ekipy. Wycinka drzew Piaseczno to niemałe wyzwanie, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dobre planowanie już na etapie zakładania ogrodu i nasadzania sadzonek.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY