Sadzenie drzew Warszawa

Piękny I zadbany ogród pełny kwiatów i krzewów to marzenie nie jednego właściciela domu jednorodzinnego. Nic dziwnego! Miejsce takie sprzyja relaksowi oraz pozwala na doskonałe spędzenie czasu z przyjaciółmi i członkami rodziny – na przykład podczas wspólnego grillowania. Aby jednak cieszyć się zadbaną oraz atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzenią wokół domu, trzeba włożyć sporo czasu i wysiłku w założenie ogrodu, a następnie jego pielęgnacje. Od czego zacząć i jak powinny przebiegać te pracę? Poznaj nasze wskazówki.

początek wpisu

Sadzenie drzew Warszawa – od czego zacząć?

Kolejność poszczególnych czynności podczas zakładania ogrodu jest niezwykle ważna. Zanim więc przystąpisz do pracy, powinieneś stworzyć starannie dopracowany plan działania, a następnie się go trzymać. Od czego należy zacząć? Na samym początku przygotuj kartkę papieru, na której naszkicujesz zarys budynków, granicę działki oraz wszystkie planowane obiekty, a nawet szczegóły takie jak poszczególne krzewy, rabatki czy ścieżki ogrodowe. Jeżeli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy projektanta ogrodów. Profesjonaliści dysponują różnymi specjalistycznymi narzędziami, na przykład mogą zaprojektować ogród w trybie 3D, dzięki czemu od razu widzą, jaki będzie jego ostateczny charakter.

Kolejny krok – prace ziemne

Jeżeli masz już projekt ogrodu możesz przystąpić do prac ziemnych – w ich zakres wchodzi między innymi wyrównanie i przekopanie terenu oraz założenie basenu lub oczka wodnego. Na tym etapie należy wykonać fundament pod ogrodzenie. Jeżeli chcesz założyć w ogrodzie automatyczne nawadnianie to także ostatni moment, aby to zrobić. Na niektórych działkach na skutek długotrwałych opadów może dochodzić do tworzenia się zastoisk wody – jeżeli tak jest w Twoim przypadku, musisz zadbać o odpowiedni drenaż działki, zanim przystąpisz do zakładania ogrodu. Powinieneś też starannie przyjrzeć się glebie na swojej posesji – należy oczyścić podłoże z chwastów i śmieci oraz określić jej strukturę. Jeżeli ziemia jest wyjałowiona i uboga w minerały, nici z pięknego ogrodu. W takiej sytuacji, być może konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego nawozu.

Nasadzanie roślin – co warto wiedzieć?

Drzewka, krzewy, kwiaty i rabatki stanowią najważniejszy element każdego ogrodu. Jeżeli wykonałeś już niezbędne prace ziemne i masz gotowy projekt, to czeka Cię sadzenie roślin. O jakiej kolejności warto pamiętać? Na początku możesz zająć się założeniem żywopłotu – będzie on stanowił swojego rodzaju osłonę przed hałasem i wiatrem, dzięki czemu ogród stanie się przyjemnym miejscem do spędzania czasu. Kolejny krok to sadzenie drzew Warszawa – powinieneś od razu zarezerwować dla nich odpowiednią przestrzeń, ponieważ wraz z upływem czasu potrafią rozwinąć bardzo rozłożyste korony. Bardzo wdzięczną czynnością jest tworzenie rabat kwiatowych – możesz zdecydować się na najróżniejsze barwy i kształty kwiatów, co pozwoli Ci uzyskać atrakcyjną aranżację ogrodu.

Ostatni krok, czyli zakładanie trawnika

Założenie trawnika to już ostatni krok na drodze do pięknego ogrodu. Masz do wyboru dwie opcje – trawnik z rolki lub siewu. Te dwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. W przypadku trawnika z rolki od razu możesz uzyskać pożądane efekty – praktycznie na drugi dzień. Uzyskana w ten sposób trawa jest gęsta i zielona, za jej pomocą z powodzeniem stworzysz piękną i gęstą murawę. Jedyną wadą tego rozwiązania jest nieco wyższa cena, dlatego sprawdzi się w mniejszych ogrodach. Jeżeli Twoja posesja jest pokaźnych rozmiarów możesz postawić na trawnik z siewu, na który jednak należy trochę poczekać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY