Szybkość działania strony internetowej to jeden z najważniejszych czynników rankingowych wyszukiwarki Google. Wiele osób jednak zadaję sobie pytanie czy szybkość strony ma znaczenie i czy warto się na niej skupiać podczas procesu promowania witryny w wyszukiwarce. Jaka jest zatem odpowiedź na to pytanie? Sprawdzamy tę kwestię poniżej.
Czym jest szybkość wczytywania się i działania strony?
Szybkość wczytywania się i działania strony internetowej to szybkość, w jakiej użytkownicy mogą załadować, a także korzystać po załadowaniu z serwisu internetowego. Ogólnie nie ma jednego konkretnego parametru, który kompleksowo ocenia szybkość ładowania się witryny, ale istnieje kilka czynników, które mają spory wpływ na ogólną szybkości działania strony internetowej. Szybkość wczytywania się witryny będzie czasem od kliknięcia w link do częściowego lub pełnego załadowania się strony. Szybkość działania strony internetowej będzie zaś czasem reagowania strony internetowej na poszczególne akcje ze strony użytkowników.
Czy szybkość działania strony ma znaczenie?
Tak, szybkość działania strony internetowej w pozycjonowaniu ma spore znaczenie. Google posiada wiele algorytmów oceniających witryny pod tym kątem i dokładnie badających sprawność działania serwisu internetowego. Dzięki szybkości ładowania się strony internetowej możemy zwiększyć pozycję naszej strony internetowej w wyszukiwarce Google, a dla wyszukiwarki jest to jedna z najważniejszych statystyk strony internetowej.
Wyszukiwarka Google przede wszystkim chce dostarczać informacje swoim użytkownikom jak najszybciej tylko się da. Chce zapewniać im wysoki komfort korzystania z wyszukiwarki, promując również szybko działające witryny internetowe. Czas działania strony internetowej jest wręcz kluczowy dla użytkowników, którzy już po 3 – 4 sekundach przeważnie opuszczają witrynę, która nie załadowała się do końca i przechodzą na kolejne wyniki wyszukiwania. Szybkość działania strony jest również ważna dla samej wyszukiwarki Google, gdyż czas wczytywania się strony internetowej i działania przekłada się na zyski wyszukiwarki. Użytkownicy, którzy szybciej uzyskają informacje, będą mogli w ciągu określonego czasu przebywania w sieci skorzystać z większej ilości reklam, a nawet drobne różnice czasowe, mogą dawać spore różnice w zyskach wyszukiwarce Google.
Szybkość działania strony internetowej ma również znaczenie dla samych właścicieli witryn. Jeśli nasz serwis będzie działał szybko i sprawnie, użytkownicy dużo chętniej będą na niego powracali, a także korzystali z niego. To przełoży się na bezpośredni wzrost statystyk serwisu takich jak długość przebywania użytkowników na stronie czy ilość unikalnych użytkowników. To z kolei wpłynie na lepsze statystyki serwisu i wyższe jego pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Szybkość działania strony internetowej ma również znaczenie pod kątem wyprzedzenia konkurencyjnych witryn. Często ten element nie jest poddawany szczegółowej optymalizacji przez konkurencyjne serwisy, dzięki czemu możemy stosunkowo łatwo wyprzedzić rywali w danej kategorii tematycznej, właśnie przyspieszając nasz serwis internetowy.
Core Web Vitals
O tym, iż czas wczytywania się i działania strony internetowej ma spore znaczenie świadczy również wprowadzenie w 2021 roku nowego czynnika rankingowego jakim jest Core Web Vitals. Jest to zestaw statystyk określających szybkość działania strony internetowej. Wyszukiwarka Google zatem coraz mocniej kładzie nacisk na krótki czas wczytywania się strony i komfortowe użytkowanie serwisu bez oczekiwania czy zbędnych zawieszeń.
Potrzebujesz szybko działającej strony internetowej albo potrzebujesz pozycjonowania – zapoznaj się z naszą ofertą na xseox,pl