Gry karciane znane są niemal na całym świecie. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Niektórzy wykorzystują je także jako szansę na zarobek, choć jest to dosyć ryzykowne posunięcie. Dla większości osób gry karciane są jednak okazją do spotkania ze znajomymi lub też wręcz przeciwnie, do odcięcia się od świata. Ta druga sytuacja dotyczy gier karcianych, w które można grać samemu. Doskonałym przykładem takiej rozrywki jest pasjans – nie trzeba go chyba zbytnio przedstawiać.
Jak ułożyć pasjansa?
Odpowiedzi na zadane w taki sposób pytanie mogą być dwie: układanie pasjans Klondike powinno być przede wszystkim skuteczne, a poza tym też i szybkie. Po przekroczeniu limitu czasu, zawodnik nie ma szans na otrzymanie korzystnej punktacji. Jak się gra w pasjansa? Odmian jest bez liku, jednak najpopularniejszym z popularnych wciąż jest pasjans tradycyjny, czyli właśnie pasjans Klondike. Do rozgrywki gracz potrzebuje naprawdę niewiele. Wystarczy talia pięćdziesięciu dwóch kart, choć i bez tego można się obejść – wówczas staje się jednak niezbędny komputer podłączony do sieci internetowej. W wirtualnej przestrzeni dostępne są serwisy z grami komputerowymi, które nie tylko są zupełnie darmowe, ale też i w całości poświęcone pasjansowi. Żeby móc ułożyć pasjansa, trzeba przede wszystkim zacząć grać!
Zasady gry – czyli jak przebiega rozgrywka?
Układanie pasjans Klondike nie jest jakoś nazbyt skomplikowane. Aby wygrać wystarczy mieć odrobinę szczęścia – dużo zależy między innymi od tego, jak będzie wyglądał początkowy układ kart na stole. Szczęście to tylko jeden z elementów. Nie da sę wygrać żadnej gry, jeżeli zawodnik nie zna jej zasad. Podobnie jest też w pasjansie. Jak ułożyć pasjansa? Najlepiej znając zasady gry i opierając się na sprawdzonych strategiach. Każda rozgrywka rozpoczyna się od ułożenia kart na stole. W przypadku gry przez Internet, ten etap obsługiwany jest przez komputer, który losowo wykłada karty na stół. W grze jest także stos kart rezerwowych. Rozgrywka kończy się z sukcesem w momencie, gdy zawodnik wszystkie dostępne karty ułoży na czterech kupkach – kolorami i w dodatku zaczynając od asa aż do króla.
Dlaczego gra w pasjansa jest tak bardzo popularna?
Pasjans to gra niezwykła. Na rozgrywkę wystarczy wolna chwila. Gra się samemu, więc towarzystwo staje się zbędne. Koncentrując się na obraniu właściwej strategii gry, gracz pozostaje sam na sam ze swoimi myślami, dzięki czemu choć na chwilę może oderwać się od problemów dnia codziennego. Pasjans ma też działanie terapeutyczne – powtarzalne ruchy pozwalają na zrelaksowanie się. Warto wspomnieć również o tym, że gry karciane kształtują także logiczne myślenie – dobrze jest od czasu do czasu rozegrać przyjemną partyjkę w pasjansa, jeżeli nie dla zdobywania punktów, to chociaż dla własnej satysfakcji z kolejnej wygranej.