Czarter jachtów na Mazurach – przygoda na każdą kieszeń!

Ile kosztuje czarter jachtów na Mazurach i czy na pewno każdego stać na wynajęcie jachtu i spędzenie wyjątkowych wakacji na wodzie? Na tak postawione, proste pytania można odpowiedzieć bardzo prosto: czarter jachtu nie jest aż tak drogi jak sądzi większość osób i stać na niego większość polskich turystów. Koszt dwytygodniowego rejsu na rodzinnym jachcie na Mazurach jest bowiem porównywalny do wakacji z noclegami w średniej, a nawet niższej klasy hotelach. A standard obecnych jachtów jest na tyle wysoki, że znajdziemy w nich wszystko, co potrzeba do życia – sypialnie, kuchnie, łazienkę, toaletę czy telewizor.

początek wpisu

Konkrety. Ile trzaba zapłacić za tygodniowy czarter (7 dób) rodzinnego jachtu na Mazurach, przeznaczonego dla grupy do 6 osób? Jeśli mówimy o jachcie żaglowym jest to koszt czarteru (przykładowy dla jachtu Antila 24.4) wynosi od ok. 2000 zł przed sezonem do ok. 3000 zł w szczycie sezonu, czyli od około 300 do około 500 złotych za dobę.

Jeśli myślimy o czarterze jachtu motorowego koszt wynajmu będzie nieco wyższy. Przykładowo czarter jachtu Nautika 830 MC w Giżycku kosztuje od około 400 do 700 złotych i więcej za dobę, czyli od około 3000 złotych za tydzień przed sezonem do ponad 5000 złotych w szczycie sezonu.

Jeśli porównamy te ceny z cenami hoteli w popularnych kurortach na Mazurach – czarter jachtu nie wyjdzie o wiele drożej, a może nawet taniej niż spanie w hotelach – zwłaszcza jeśli wybieramy się grupą 5,6 i więcej osób. Tych kalkulacji nie zmieni też to, jeśli doliczymy do cen czarteru opłaty portowe (średnio 30-50 zł za dobę).

Warto podkreślić, że od kilku lat żeglowanie na większości dostępnych do czarteru jachtów nie wymaga żadnych uprawnień. Obecnie bez patentu możemy pływać jachtem żaglowym o długości kadłuba do 7,5 metra oraz jachtem motorowym o mocy silnika do 75 kW oraz długości kadłuba do 13 metrów. Warunku te spełnia większość jachtów obecnych w ofercie mazurskich firm czarterowych.

Jaki jacht czarterowy wybrać – żaglowy czy motorowy? Prowadzenie jachtu żaglowego wymaga pewnych umiejętności, które trudno nabyć w pierwszym kontakcie z żaglami. Aby bezpiecznie pływać na jachcie żaglowym potrzebne jest więc doświadczenie, które – w przypadku wielu firm czarterowych na Mazurach – trzeba udowodnić (jeśli nie posiada się patentu sternika żaglowego) przed możliwością czarteru jachtu.

Natomiast czarter jachtu motorowego jest dostępny dla każdego dorosłego, nawet jeśli wcześniej nie miał on żadnego kontaktu z jachtami motorowymi. Takie osoby przed czarterem otrzymują zazwyczaj krótkie szkolenie z prowadzenia jachtu, po czym mogą bez przeszkód wypłynąć na szlak i bezpiecznie płynąć po mazurskich jeziorach i kanałach.

Takie wakacje na wodzie to niewątpliwie doskonała przygoda dla każdego. Czarter na Mazurach to doskonały pomysł na tygodniowy bądź nawet dwutygodniowy urlop. Warto bowiem podkreślić, że Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to zespół jezior i kanałów, który pozwala na przepłynięcie od Węgorzewa na północy Mazur do Rucianego Nidy na południu regionu, czyli w sumie ponad 100 km w linii prostej. Na szlaku znajdują się, między innymi, takie miasta i miejscowości jak Giżycko, Mikołajki, Ryn, Węgorzewo i Ruciane Nida.

Więcej informacji na temat czartery jachtów na Mazurach znajdziesz na stronie: https://kursnamazury.pl/czarter-jachtow-w-gizycku-swietny-pomysl-na-wakacje-na-mazurach/

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY